27 maja 2019. imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Wójt Gminy Wilczyce zaprasza
 
Witam serdecznie wszystkich Gości na naszej stronie internetowej. Aby ta strona spełniała swoja rolę, dobrze byłoby poznać Państwa oczekiwania. Dlatego też zapraszam do przedstawiania opinii oraz życzeń. Ja zaś, będę przekazywał Państwu informacje o najważniejszych sprawach naszej Gminy, a bieżące działania dokumentują zdjęcia w Galerii do której odwiedzania serdecznie Państwa zachęcam.
Historia Gminy
 
Wzmianki historyczne dotyczące gminy sięgają XIII wieku i związane są z pobliskim Sandomierzem. I tak pierwsze zapisy o pod sandomierskiej, wsi Łukawa pochodzą z około 1220 roku kiedy to biskup krakowski Iwo Odrowąż podarował te miejscowość klasztorowi Cystersów w Wąchocku. Z małym prawdopodobieństwem błędu można stwierdzić, że historia gminy Wilczyce związana, była z rozwojem miasta Sandomierz stanowiąc jego naturalne rolnicze zaplecze. Urodzajne gleby, dostęp do wody sprzyjał gospodarce rolnej, więc ziemia ta eksploatowana była przez człowieka od najdawniejszych czasów. Przez teren gminy doliną Opatówki wiódł szlak handlowy z Zawichostu do Opatowa. O istnieniu człowieka na terenach gminy świadczą liczne odkrycia. W miejscowości Dacharzów odkryto Kurhan epoki brązu, w Wilczycach na kulminacji cypla lessowego, zlokalizowano w widłach Opatówki i jej dopływu odkryto paleolityczne obozowisko łowców nosorożca włochatego. Wg notatek z 1926 r. w Darominie odkryto neolityczne groby szkieletowe i ziemianki mieszkalne.
Charakterystyka Gminy
 
Gmina Wilczyce położona w dolinie rzeki Opatówki o malowniczym i urozmaiconym krajobrazie, czystym i nieskażonym środowisku, produkująca zdrową, ekologiczną żywność, oferuje możliwości zagospodarowania pięknych terenów w pobliżu zabytkowego Sandomierza.